Jakub Voráček

Nejznámější Voráček

Když se řekne Voráček, většina lidí si asi vybaví hokejistu Jakuba Voráčka, hráče zámořského týmu Philadelphia Flyers a kapitána české reprezentace. Seznámím vás na dálku s jiným Jakubem Voráčkem. Nejspíš jste o něm nikdy neslyšeli a určitě jste ho nikde nepotkali.

Můj nejstarší přímý předek, ke kterému jsem při bádání došel, se totiž také jmenoval Jakub Voráček. Žil na jihu Čech v Uzenicích u Blatné. Podle pozemkových knih tehdejšího Velkostatku Drahenice tam v roce 1638 už pár let hospodařil na gruntu v hodnotě 230 zlatých. Spolu se ženou Evou ve vsi vychovávali dva syny a čtyři dcery. V roce 1687 předal Jakub hospodářství svému synovi Janovi. Podle záznamů do té doby splatil vrchnosti z hodnoty gruntu 60 zlatých.

Neznám přesné datum narození prapředka Jakuba. Vím jen, že od té doby uběhlo více než 400 let a jeho potomků dnes může žít nepočítaně. Ať už v České republice nebo v zahraničí. Jedna rodinná větev dokonce do současnosti zůstala usídlena v Uzenicích. Ta moje doputovala přes střední Čechy až do Podkrkonoší. Ale o tom více vyprávím v článku "Jak se Voráček objevil v Nové Pace".

Jak už jsem řekl, potomků Jakuba může být hodně. S tím souvisí i to, že mohu mít spoustu vzdálených příbuzných nositelů jména Voráček. Můj táta pochází z Kladna, kde před ním žily tři generace Voráčků. A hádejte jakou otázku dostávám nejčastěji, když někdo zjistí, že se zabývám sestavováním rodokmenu. "Je hokejista Jakub Voráček tvůj příbuzný?" 

Připojuji tedy odpověď na otázku typu FAQ. "Nevím." Neznám jeho rodinu, nejsem schopen začít pátrat bez rodného listu buď jeho pradědečka nebo dědečka. Nebo alespoň údajů z nich. Pokud někdo Jakuba osobně znáte, zeptejte se ho, jestli má zájem znát své pradávné předky a údaje by mi poskytl. A ozvěte se mi. Také bych rád na výše položenou otázku znal odpověď a nemusel stále krčit rameny. 

Zpět
na články v kategorii: Rodokmen