Původ příjmení Voráček

Příklad zápisu jména Voráček z gruntovních knih Uzenic

Příjmení Voráček můžeme ve starých záznamech najít také v poněmčené podobě Woraczek. V České republice v současné době napočítáme zhruba 1 900 obyvatel s příjmením Voráček nebo Voráčková. Mezi nejznámější majitele tohoto příjmení patří dnes hokejista Jakub Voráček, lékař tenisových týmů Vlastimil Voráček, zakladatel a spolumajitel Parlamentních listů Michal Voráček nebo historik Emil Voráček. 

Jak vzniklo? Jednak jde o jméno zdrobnělé. Jeho první majitel byl nejspíše synem Voráče. Voráček neboli "mladej Voráč". Otázkou potom zůstává, jak bylo odvozeno původní jméno Voráč. Od kterého povolání nebo snad nástroje. Abych byl konkrétnější.  Nejčastěji se setkáte s vysvětlením, že voráč byl vlastně oráč, tedy zemědělec, rolník, sedlák apod. Zároveň ale pojmenování voráč najdeme ve starém vorařském slangu. Totiž, stavět na voráče znamenalo zastavovat vory pomocí dlouhého bidla. Když se voráč, dlouhé bidlo, zabodl na mělčině, zastavil se jeho pomocí celý pramen. Tak se tehdy označovala skupina vorů.

Obě varianty jsou reálné. Oralo se od pradávna a nejstarší písemné zmínky o plavení dřeva na jihu Čech máme již z 12. století. Přitom v českých zemích se používání příjmení objevuje ve 14. století. Jako pravděpodobnější se mi ale jeví přeci jen ta první. Druhá konstrukce je poměrně složitá. Voraři neboli plavci častěji než voráč používali pro brzdu výraz šrek. Ale ať už je to jakkoliv, příjmení Voráč a s ním i Voráček jsou spojena s prací. 

Zpět
na články v kategorii: Rodokmen