Sobotkova vláda okrádá spotřebitele

Předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD

Jako obchodník jsem změny sazeb DPH nikdy neměl rád. Komplikuje to administrativu. Musíte provést úpravy účetního softwaru a vypořádat se s účtováním opravných daňových dokladů (dobropisů) spadajících do různých daňových období. Připravit se na to, že vám v přiznání k DPH nebudou souhlasit kontrolní součty. Užili jsme si to, když se od roku 2009 do roku 2013 základní sazba DPH zvedla postupně z 19 na 21%. Nyní změnu obhajuji. Podporuji úsilí ODS o snížení DPH na 19% u základní sazby a 10% u snížené sazby.

Lidé mají vlastně už dávno nárok na snížení DPH a Sobotkova vláda je de facto okrádá. Výši daně z přidané hodnoty měla vrátit minimálně na úroveň roku 2012, kdy platila základní sazba 20% a snížená 14%. Proč? Naposledy se DPH zvedalo na počátku roku 2013 na 21% a 15%. Jako hlavní důvod tehdejší vláda Petra Nečase uváděla financování důchodového spoření v tzv. druhém pilíři. Jinými slovy, chtěla zvýšit zdanění spotřeby a vybrané peníze poskytnout lidem ochotným si ve větší míře spořit na stáří.

Jak se k DPH a spoření na stáří postavila Sobotkova vláda? Druhý pilíř důchodového spoření zákonem č. 376/2015 Sb. zrušila. Od poloviny roku 2015 byl uzavřen vstup pro nové zájemce, od 1. ledna 2016 již nebylo možné spořit a k 1. červenci 2016 vstoupily fondy do likvidace. A co udělala současná vláda s DPH? S DPH proti jejímuž zvýšení Sobotka jako předseda opoziční ČSSD tehdy tak vehementně protestoval? Její sazbu nechala na stejné úrovni. Stát inkasuje nadále od lidí (spotřebitelů) peníze, i když původně obhajovaný účel jejich využití pominul. Jako služby a zboží nakupující občané jimi stále plníme rozpočet. Proto tvrdím, že nás současná vláda v podstatě okrádá.

Jak moc nás stát okrádá? Jestli je průměrný měsíční výdaj na jednoho člověka (včetně dětí) v České republice 13.250Kč, z toho 20% se sníženou sazbou DPH, potom si stát na DPH přijde prostřednictvím jednoho procentního bodu za rok na 14 miliard. Za dva roky od zrušení druhého pilíře důchodového spoření od nás, nakupujících obyvatel, vyinkasuje 28mld Kč. Ptám se, kam ty peníze plynou a kdy to přestane?!  Doufám, že brzy po volbách.

Už dávno mohli lidé vyjít do ulic s transparentem VZALI JSTE NÁM DRUHÝ PILÍŘ, VRAŤTE NÁM NIŽŠÍ DPH. Nikdo by se tomu nemohl divit. 

Znovu opakuji, ODS navrhuje snížení DPH na 19% u základní sazby a 10% u snížené sazby (http://www.ods.cz/volby2017/program/nizke-dane).  Není to žádný nereálný populismus. Na podobné úrovni vybírá DPH Německo, kde platí sazby 19% a 7%.

Zpět
na články v kategorii: Politika