Co mě trápí na české politice

Co mě trápí na české politice

Když delší dobu sleduji naši politiku, nejvíce mě trápí narušování několika základních principů, které zaručují fungování demokracie. Lépe řečeno, jsou tu proto, aby liberálně-demokratický řád sloužil opravdu lidem a byl pro ně tím nejlepším politickým zřízením.

V prvé řadě mi jde o institut svobodných voleb. To neznamená pouze možnost volit, ale také se svobodně rozhodovat. A pokud dochází k řízené manipulaci veřejným míněním, je tato svoboda narušena. V České republice nastala situace, kdy jeden člověk, účastník politické soutěže na nejvyšší úrovni, vlastní velkou část nejsledovanějších médií. Provádí zde skrytou cenzuru, prezentuje účelově upravené informace a domlouvá se s redaktory na načasování mediálních útoků na politické konkurenty. V tuto chvíli podle mě začíná být svoboda voleb zásadně ohrožena!

Za druhé mi vadí parazitování některých jedinců a firem na veřejných financích. Je to ohraná písnička, všichni okolo vědí kdo a jak, nikdo ale nemá odvahu a sílu proti tomu zasáhnout. Mluvím o korupci a klientelismu od obecních samospráv po státní správu. Občas něco vypluje na povrch, taková ta pověstná špička ledovce, ale většinou roztaje v soudních síních a nakonec zmizí jako pára nad hrncem. A s ní i peníze nás daňových poplatníků. A nemusí nás okrádat pouze nezákonně, mohou tak činit prostřednictvím politicky vyjednaných nesmyslných dotací nebo díky kličkování v složitém bludišti našich zákonů.

Nesmíme stát a nečinně přihlížet. Pojďme proti tomu společně bojovat. Řekněme ve volbách ne, v roce 2017 už NE.

Zpět
na články v kategorii: Politika